top of page

Goździkowe Bagno - Celestynów

Wygląda na to, że okolice Celestynowa pod Warszawą skrywają znacznie więcej niespodzianek niż się nam wydaje. Jedną z nich jest tajemnicze, nieduże grzęzawisko – Goździkowe Bagno, po którym można przejść bez obaw urokliwą drewnianą kładką.


Spacer po Goździkowym Bagnie, choć niedługi, może dostarczyć naprawdę dużo przyjemności. Jest to doskonałe miejsce do podglądania życia zwierząt i obserwacji roślin na terenach podmokłych. Goździkowe Bagno to niewielkie torfowisko wysokie położone niedaleko Centrum Edukacji Leśnej w województwie mazowieckim. Nazwa wzięła się nie od goździków, ale od pobliskiej miejscowości Gózd. Do torfowiska możesz dojść zielonym szlakiem, który prowadzi od budynku stacji kolejowej w Celestynowie. Dojazd autem – najlepiej od ulicy Prostej lub od strony drogi nr 17, przed rondem w Kołbieli trzeba skręcić na Celestynów i jechać dalej prosto w las do momentu, aż po lewej stronie pojawi się drewniany drogowskaz pokazujący leśne parkingi przy Centrum Edukacji Leśnej.Na torfowisku wręcz roi się od roślin o małych wymaganiach, odpornych na zakwaszenie, niedobór azotu i innych biogenów. Można zobaczyć tam: owadożerną rosiczkę okrągłolistną, borówkę bagienną zwaną także pijanicą, żurawinę błotną, bagno zwyczajne zwane dzikim rozmarynem, wełniankę pochwowatą, mech torfowiec, płonnik. Bardziej cierpliwi obserwatorzy z pewnością dostrzegą bardziej ożywioną część przyrody – traszkę zwyczajną, zaskrońca, jadowitą żmiję zygzakowatą, a nawet żurawia. O zmierzchu można spotkać na bagnie sowę uszatą i puszczyka. W okolicy pojawiają się też łosie, borsuki, lisy, dziki i jelenie.


Po zejściu z drewnianej kładki możemy kontynuować wycieczkę na dwa sposoby. Jeżeli skręcisz w lewo, dojdziesz do grupy świerków z drzewem ekologicznym i prawdziwą barcią. W przypadku, gdy skręcisz w prawo, dojdziesz do wydmy śródlądowej, przy której znajduje się tablica informacyjna. Po przejściu wydmy dojdziesz do ścieżki zdrowia (zachęcam do ćwiczeń). Całą trasę przejdziesz spokojnie w niecałą godzinę.


Goździkowe Bagno - Nadleśnictwo Celestynów

Poniżej na zachętę zamieszczam kilka zdjęć z mojej wycieczki po Goździkowym Bagnie wraz z opisami.

Drewniana kładka biegnąca przez całe Goździkowe Bagno

Drewniana kładka nad bagnem

Drewniana kładka, dzięki której można bezpiecznie przejść przez całe bagno i z bliska obserwować rzadkie rośliny bagienne i torfowe.

Karłowata sosna pospolita rosnąca na torfowisku wysokim

Karłowata sosna pospolita rosnąca na ubogim w azot torfowisku. Można też tu spotkać karłowatą brzozę omszoną.

Widok na Goździkowe Bagno

Pomost na Goździkowym Bagnie

Pomost na Goździkowym Bagnie. Polecam położyć się na deskach i z bliska zaobserwować kilka ciekawych roślin.

Rosiczki okrągłolistne

Świat w skali mikro. Owadożerne rosiczki okrągłolistne rosnące przy mchach torfowcach i żurawinie błotnej.

Rosiczka okrągłolistna - zbliżenie

Lekkie zbliżenie na tą piękną i delikatną roślinę. Rosiczki objęte są w Polsce ścisłą ochroną gatunkową i są umieszczone w grupie gatunków zagrożonych całkowitym wyginięciem.

Płonnik i mech torfowiec

Płonnik i pięknie przebarwiający się mech torfowiec.

Płonnik

Skupisko płonnika, a za nim bagno zwyczajne inaczej nazywane dzikim rozmarynem lub rozmarynem leśnym.

Wełnianka pochwowata

Wełnianka pochwowata z widocznymi jeszcze kępkami białego puchu przypominającego miniwatę cukrową.

Grzęzawisko na Goździkowym Bagnie

Mokradło na Goździkowym Bagnie

Mokradła i grzęzawiska na Goździkowym Bagnie.

Wydma śródlądowa

Po przejściu kładki i skręceniu w prawo dojdziemy do porośniętej wydmy śródlądowej z tablicą informacyjną.

Ścieżka zdrowia

Po wspięciu się na wydmę, dalej drogą na wprost dojdziemy do leśnej ścieżki zdrowia wyposażonej w urządzenia do ćwiczeń i zabawy.

Goździkowe Bagno jest stosunkowo niedużym grzęzawiskiem, ale pasjonatom przyrody może dostarczyć naprawdę wiele przeżyć! Gorąco polecam wybrać się tam, szczególnie słoneczną jesienią.

Comments


Może Ci się spodobać również:
bottom of page