top of page

Brzoza niska - Betula humilis Schrank

Brzoza niska Betula humilis Schrank

Brzozowate (Betulaceae)

Rozgałęziony krzew wysokości 0,5-2(3) m. Kora brunatna. Młode gałązki omszone, pokryte białymi, żywicznymi brodaweczkami. Liście na ogonkach długości 2–5 mm, w zarysie jajowate,

długości 1-3,5(4) cm i szerokości 0,8-2,5 cm, nierównomiernie ząbkowane i słabo zaostrzone; przylistki błoniaste, długości do 3 mm, wcześnie odpadające. Roślina jednopienna, kwiaty rozdzielnopłciowe (męskie o dwóch dwudzielnych pręcikach, a żeńskie o jednym słupku), zebrane w złożone kotkowate kwiatostany. Kotki męskie długości do 3 cm i szerokości 3–4 mm, siedzące, wierzchołkowe; kotki żeńskie podobne do szyszeczek, długości 0,8-1,5 cm i szerokości 5–8 mm, szypułowe, umieszczone są po jednej, rzadko po dwie na krótkopędach bocznych. Owocostan jajowato cylindryczny, złożony jest z oskrzydlonych orzeszków. Łuski owocowe niedrewniejące, trójklapowe, o bocznych klapach odstających i wzniesionych.

Kwitnienie: IV-V.

Występowanie w Polsce i siedlisko: rzadko na niżu - głównie na Pojezierzu Pomorskim i Mazurskim, na Podlasiu i Lubelszczyźnie, oderwane stanowiska w Puszczy Niepołomickiej i Bieszczadach Zachodnich. Osiąga w Polsce południową granicę zasięgu. Głównie torfowiska niskie, ale i przejściowe. Rośnie na zimnych glebach torfowych. Gatunek charakterystyczny zespołu Betulo-Salicetum repentis.

Uwaga! Gatunek objęty ochroną ścisłą.

Komentarze


Może Ci się spodobać również:
bottom of page